Skleroterapia (ostrzykiwanie) to metoda leczenia bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje).
Polega ona na wprowadzaniu do światła naczynia specjalnych preparatów, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Prowadzi on jego zamknięcia i zwłóknienia. Naczynie przestaje być widoczne. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Lekarstwo wprowadzane jest w postaci roztworu lub piany. Pierwszy sposób stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych.
Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym przy użyciu bardzo cienkich igieł, co powoduje, że jest niemal bezbolesny.Nie wymaga również znieczulenia, trwa krócej niż tradycyjna operacja oraz nie uszkadza tkanek. Okres po zabiegu nie powoduje wyłączenia z normalnego funkcjonowania. Konieczne jest jedynie noszenie pończochy uciskowej przez okres około tygodnia. Bezpośrednio po skleroterapii należy przez pół godziny intensywnie spacerować, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu.